تاریخچه مختصر طلا

آخرین مطالب

تاریخچه طلا

طلا  از جمله فلزاتی است که از زمان های باستان مورد استفاده ی بشر قرار گرفته است. احتمال می رود در ابتدا ریزه های براق آن در کنار رودخانه ها توجه بشر را جلب کرده باشد. دانشمندان عقیده دارند که تاکنون از پوسته ی زمین قریب 95000 تن طلا استخراج شده که این مقدار از یک میلیونیم حجم موجود در پوسته­ی زمین، کمتر است (ذخیره ی طلای پوسته­ی زمین را پانصد میلیونیم درصد برآورد کرده اند) [4].

از شواهد تاریخی و سنگ نگاری های انجام شده و همچنین ظروف یافت شده در محوطه های باستانی برداشت می شود که طلا اولین عنصری است كه انسانها تحت عنوان فلز قلمداد کرده است. اولین یافته های باستان­شناسی مربوط به مصر باستان و بین النهرین می­باشد و دال بر این مطلب می باشد كه سومریان 3000 سال قبل از میلاد مسیح در آنجا زندگی داشته­اند و در برخی موارد از طلا استفاده می­نموده اند. قبل از میلاد مسیح مصر، اصلی ترین كشور دارنده طلا بود و این وضع را تا 1500 قبل از میلاد حفظ كرد. تولید طلا در 1300 سال قبل از میلاد به حد اکثر میزان خود رسید ،در این دوران استخراج و استحصال طلا به صورت مستقیم در حیطه فرعون بوده و قوانین مربوط به آن فقط توسط حکومت مرکزی مصر تبیین می شده و حتی فرمانداران فرعون در شهر ها حق دخل و تصرف در قوانین و خود طلا را نداشته اند. شواهد باستان شناسی نشان دهنده این است که  2700 سال قبل از میلاد از اجسامی حلقه مانند به عنوان پول استفاده می­شده است. اولین سکه ها به نحوی که ما امروز آن ها را می­شناسیم  600 سال قبل از میلاد مسیح ضرب شده اند [5].

از منشاء طلای مورد استفاده مصریان اطلاع دقیقی در دسترس نیست اما به نظر می­رسد میزان قابل توجه طلای مورد استفاده از حبشه که یکی از مناطق زیر سلطه مصر باستان بوده است بدست آمده باشد. در منابعی هم ذکر شده است ،مقادیر قابل توجهی نیز از منطقه ای به نام پونت[1] بدست می­آمده است .كشور اوفیر[2] ذكر شده توسط حضرت سلیمان در تورات كه در قرن 10 قبل از میلاد بر فلسطین و اسرائیل امروزی حكومت داشته است، می تواند معادل پونت باشد،اما در این مورد نیز توسط  مورخین اتفاق آراء وجود ندارد. مبادله و تجارت طلا نیز اولین بار توسط مصر باستان و به وسیله دریانوردی با امپراطوری روم و قوم فینقیه انجام شد. با این همه و با تسلط بسیار زیاد مصر بر طلای جهان آن دوره، در مناطق دیگری همچون هندوستان، ایرلند، بوهمیا و كوههای كارپاتیان طلا استخراج و مورد استفاده قرار می­گرفته است [5].

شکل1-1 نمونه باستانی شده و اکتشاف شده از تابوت مخصوص فراعنه که از جنس طلای خالص ساخته شده است

در زمان های قدیم به دلیل اهمیت منابع و ذخایر طلا مالكیت طلا از حاكمی به حاكم دیگر از راه فتح دژ و مقر فرماندهی حاکم قبلی انتقال پیدا می­کرده است به عنوان مثال اسکندر که یونانی تبار بوده است، بیشترین مقدار طلای هند و نیز عمده گنج فراعنه را در اختیار داشته است که از راه غارت و چپاول کشور هایی که فتح کرده است بدست آورد.

رومی‌ها در مناطق تحت تصرف خود معادن طلای (و در مجموع فلز) کمی داشته اند  اما به واسطه کشور گشایی و یا سرکوب اقوام، مقادیر زیادی طلا را به عنوان غنیمت جنگی بدست آوردند، از طرفی رومیان باستان مناطق تحت استعماری داشتند که دارای معادن فلزی از جمله طلا بوده و از این طریق فلزات مورد نیاز خود را تامین می­نموده اند از جمله­ ی مهم ترین این مناطق می توان به اسپانیای کنونی اشاره کرد که در آن بیش از 40000 برده به معدنكاری گمارده شده بودند همچنین میتوان گفت رومیان در زمان خودشان در زمینه صنعت استحصال طلا پیشرو بودند ،به نحوی که در روم باستان مدارس تخصصی برای تربیت متخصصانی جهت استحصال طلا ایجاد شده بود. در اواخر حکومت امپراطوری روم مقدار قابل توجهی شمش و سکه طلا انبار شده بود و پس از آن از طلا به عنوان یک کالای تجملاتی و زیورآلاتی  استفاده می­شد. پس از آن کاهش شدید در منابع طلا اتفاق افتاد و این موضوع باعث ارزش چندین برابر طلا شد. [6].

با افول امپراطوری روم، صنعت طلا نیز پیشرفت خود را از دست داد و روش های تغلیظ ثقلی و آبشویی که در روم باستان رونق گرفته بود و ابداعاتی روی آن انجام گرفته بود نیز به همان حالت باقی ماند و تا مدت ها پیشرفت چندانی نکرد.

وضعیت به همین منوال ادامه داشت تا اینکه اسپانیا مناطقی از آمریکای جنوبی را تحت استعمار خود قرار داد که در نتیجه آن معادن سرشار برزیل و شیلی تحت انقیاد اسپانیا قرار گرفت. این واقعه باعث شد علم استخراج و فرآوری اروپایی در معادن غنی آمریکای جنوبی وارد شود. در نتیجه این روند طلا با قیمت پایین تر از قیمت اصلی وارد بازار اروپا گشت که موجب تغییزات سیاسی و اجتماعی گسترده شد.

وضعیت به همین روند استفاده از طلا به عنوان پشتوانه پولی و قدرت اقتصادی کشور ها ادامه داشت و تا قبل از اتمام جنگ جهانی دوم، پول اول جهان پوند انگلیس بود و دلار شناخته شده نبود. یک سال قبل از اتمام جنگ در کنفرانسی که بین سران کشور های درگیر در جنگ اعم از برنده وبازنده برگزار شد ایالات متحده بابت تضمین دلار آمریکا تعهد داد که هر اونس طلا را با 35 دلار تضمین کند و این کشورها هرگاه تمایل داشتند 35 دلار را با یک اونس طلا معاوضه کنند.حدود 8 سال پس از این کنفرانس که به کنفرانس دام برتون (1944)[3] موسوم است نماینده آمریکا در مراسمی اعلام کرد که تصمیم کنفرانس دام برتون تا 25سال دیگر پابرجا است.

پس از جنگ جهانی دوم دلار‌های آمریکا برای تولید به کشورهای اروپایی و ژاپن سرازیر شد و تا سال 1971 درست 25 سال بعد که کنز[4] نماینده آمریکا در کنفرانس برتون پیش‌بینی کرده بود برابری هر اونس طلا با 35 دلار وجود داشت.

گر چه با اجرای این طرح در تمام این مدت 25 سال ایالات متحده ضرر هایی را متحمل شد که در بعضی از سالها بسیار سنگین بود اما ما حصل این طرح این شد که از جنگ جهانی دوم تا حتی زمان حال، با وجود واحد های پولی با ارزش تر از جمله یورو، در مبادلات جهانی باز هم دلار رسمیت بیشتری دارد که خود باعث به وجود آمدن پشتوانه مالی بسیار خوب برای ایالت متحده می­باشد.

روند پشتیبانی منابع طلای کشور ها از ارزش پول ملی هنوز هم ادامه دارد گرچه که با ورود منابع پشتیبانی دیگر این موضوع روز به روز کم رنگ تر میشود.

 

[1] pont

[2] ofire

[3] dumbarton oaks conference 1944

[4] kenzie